SANTRALİSTANBUL ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ
Eyüp/İstanbul︎ 2007 ︎ İnşaat alanı: 6.800 m2 ︎ Arazi alanı: 118.000 m2 ︎ Kültür ︎ Emre Arolat, Nevzat Sayın, Mert Eyiler, Sibel Özdoğan


Haliç’in bitim noktasında 1910 yılında yapımına başlanan ve 1947 yılında yapılan son kazan dairesine kadar da yapımı süren Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk elektrik santrali olan Silahtarağa, son yapısıyla da olsa 1984 yılına kadar faaliyetini sürdürdü, daha sonraki zamanlarda kaderine terk edildi ve 2004 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele alındı.
            Çağdaş Sanatlar Müzesi de bu sosyal sorumluluk projesinin önemli yapılarından biri oldu. Herkese açık haliyle kampüsün en önemli yapısı olduğunu da söyleyebiliriz. Üç yıl önce eğitim yapısına dönüştürülmesine karar verildi ve bir süredir işlevsizleştirilmiş olan yapı, eğitim yapısı oldu. Geçici olduğunu umduğumuz bu durumu değil, kuruluştaki halini anlatmayı tercih ediyoruz.
            İki yapıdan oluşan kazan dairelerinden birinin betonarme bazası, diğerinin ise sadece temel izleri vardı. Eski projesi elimizde olduğu için yapı büyüklüğü ve yüksekliğini bu ölçüleri esas alarak aynen tekrar etmeye karar verdik. Rekonstrüksiyon yapmayacak ama aynı izleri taşıyan bir kütle oluşturacaktık. Betonarme bir baza ve iç yapı üzerine geçirilmiş çelik kabuk kararı da eski yapının inşa edilme izlerini sürdürerek oluşturuldu. Gündüz içeridekilerin dışarıyı görebildiği; gece de dışarıdakilerin içerideki ışığı ve hareketi görebildiği aktif bir fenere dönüştürülerek abartısız, kendiliğinden bir görkemlilik elde edildi.