ALEV EBÜZZİYA SİESBYE SERGİSİ
İstanbul︎ 2002︎ Sergileme ︎ Nevzat Sayın ︎ UygulandıSergi Metni
Alev Ebüzziya Siesbye Sergisi için Türk İslam eserleri Müzesi Büyük Salonu kullanılacak. Binlerce yıllık geçmişin son bin yıllık döneminin önemli örneklerinin sergilendiği bu salon hemen hemen şimdiki haliyle korunarak sergilemenin müze içinde yer alması amaçlanmıştır.

Karmaşık bir altyapının üzerine kurulu yalınlaştırılmış temel formlarla çalışan Alev Ebüzziya'nın çanakları için bu salonda sergilenmekte olan geçmiş zamanın kültürlerarası objeleri "uzak örnek" oluşturmaları açısından ayrıca önemlidir. Bu yüzden sergileme olabildiğince sakin ve sadece çanakları okunaklı kılacak bir platform oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.

180 cm × 1260 cm’lik platform üzerinde yer alan çanaklar kendi tarihlerini oluştururken mevcut müze standları içine yerleştirilen az sayıdaki çanak, doğrudan ilişkilendirilmeleri amaçlanmaksızın büyük tarihin içindeki yerini alır.
Duyusal açıdan yalın, duygusal açıdan karmaşık, anonim gibi göründükleri halde benzersiz çanaklar için sergi yeri ve sergileme düzeninin doğru olduğunu düşünüyoruz.