Duyurular   Projeler   Medya   NSMH   İletişim 

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ
Eskişehir ︎ 2016 ︎İnşaat alanı: 30.500 m2 ︎ Arazi alanı: 17.500 m2 ︎ Eğitim ︎ Çiğdem Mahsunlar, Hakan Deniz Özdemir, Nevzat Sayın, Serkan ÇakıtBu okulun 1.500.000 öğrencisi var; ama öğrenciler okula gelmiyor. Bu yüzden diğer okul yapılarından çok farklı. Okuldan çok bir yönetim yapısı gibi ele alındı. 100 m’yi bulan uzunluğuyla kenarına yerleştiği açık alanın bir yanını oluşturan ana yapı ve bu ana yapıya tutunan parçalı yapılardan oluşan bir bütünlük üzerine kurulu. Ana yapı akademiklerin odalarını içeriyorken parçalı yapılar ortak alanlar olan, toplantı, seminer, kütüphane, konferans ve kafeterya gibi işlevleri barındırıyor. Ana yapıya takılmış bu parçacıl yapıların aralarındaki avlular hem günışığından faydalanmayı sağlıyor hem de açık fuaye alanları olarak kullanılıyor.
            Mevcut yapı ile kurulan bağlantı hem günlük gidiş gelişlerin hem de kalabalık kutlamaların yapılabilmesini sağlıyor. Üç fakülte birbiriyle ilintili ama kendi içlerinde ayrışmış olarak ele alındı. Dışarıdan bakıldığında bu ayrımı okumak kolay değil; çünkü kullanışlılık nedeni ile içte ayrıştırılmış olsa bile hem büyük bir kütle olan eski yapıyla hem de bulunduğu büyük boşlukla ilişkileri açısından kuzey görünüşü büyük bütün bir yapı ama güneydeki ortak alanları içeren yapılar güneydeki parkı yapı içine taşıyacak kadar parçalanmış durumda. Bir eğitim yapısının öğrenciler olmasa bile yüksek olmak yerine alçak, büyük bir yapı olmasının yapı içindeki akademik dünyanın ilişkiselliği açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.
            Cephe üzerindeki doluluk–boşluk oranlarının cephede tuğla kullanımı için önemli bir fırsat olduğunu düşünerek, bu fırsatı “Eskişehirli” bir yapı yapmak için kullanıyoruz ve kampüste çok kullanılmış olan bu malzeme sayesinde büyük kütlenin yadırganmayacağını umuyoruz.