ARIOĞLU EVİ
Altunizade/İstanbul ︎ 1998 ︎ İnşaat alanı: 350 m2 ︎Arazi alanı: 7.000 m2 ︎ Konut ︎ Emre Özberk, Jülide Szawlawska, Nevzat Sayın, Sibel Özdoğan

Vaziyet Planı
Ortak ve kişisel kullanım özelliklerinden yola çıkarak ev bir "bütün" olarak tasarlanıp, ikiye ayrılıp yeniden bir araya getirilmişti. "Ev"i oluşturan iki prizma arasında yer alan "aralık" ortak ve kişisel kullanım mekânlarını birbirinden ayırır ve yeniden birleştirir. "Yaşama mekânı" zamanla değişecek kullanım biçimlerine kolaylıkla cevap verebilecek nitelikte boş bir kutudur. Geniş cam yüzeylerle dışarıya açılır ve dışarının içeriye girmesini sağlar.Kullanım açısından doğru olan ayrıştırma düşüncesi yapısal olarak da sağlanır. Yapı en küçük birimine kadar kendisini oluşturan parçalara ayrıldı, bu parçalar tıpkı evin mekân kurgusunda olduğu gibi diğer parçalar ve bütünle olan ilişkileri açısından irdelendi ve açık, okunaklı bir ilişkiyle yeniden bir araya getirildi.
            Parça, bütün arasındaki bu ilişki kurgusu basit geometrik formlar aracılığı ile yapının bütününe taşınırken, önceden hazırlanmış parçaların bir araya getirildiği, kendisini denetleyebilen bir uygulamayı ve sonuçta istediğimiz gibi bir yapıyı oluşturabilmemizi de sağladı.