Duyurular   Projeler   Medya   NSMH   İletişim 

BANVİT FABRİKASI
Bandırma/Balıkesir ︎ 2001 ︎ İnşaat alanı: 8.650 m2 ︎ Arazi alanı: 6.500 m2 ︎ Endüstri ︎ Atıl Betin, Emre Özberk, Mert Eyiler, Nevzat Sayın

Banvit İleri İşlem Ünitesi
Bütün işleyişi neredeyse değişmez kurallarla tanımlanmış ve sağlıkla ilgili olduğu için de tartışmaksızın uymak zorunluluğu olan bir yapıyla ilk kez karşılaştık. Süpürgelikten parapet-doğrama ilişkisine kadar süren bu belirlilik ve kesinlik içinde çalıştık. Endüstri yapılarında çoğu zaman verili durum içinden bizim belirlediğimiz sorunların çözümü için çalışırken, bu yapıda bütün açıklığı ile tanımlanmış sorunların çözümü için bir çalışmaydı.

Banvit Kapalı Spor Salonu
Kampüs girişinin hemen yanında ve diğer yapıların büyüme alanı dışında kalan tek yer, spor salonu için ayrıldı. Yapı neredeyse arasında kaldığı yolların dönüş eğrileriyle tanımlanmış oldu. Dışarıdan kullananlar için ana girişe en yakın noktada olması önemliydi. Ana işlevi spor salonu olmakla birlikte, çalışanlar için bir sosyal merkez olması amaçlanarak tasarlandı.

Banvit Giriş Yapısı
24 saat çalışan, personel otobüsleri, kamyonlar, tırlar, özel araçlar ve yayalar için bir kapı/yapı. Taşıyıcı ve kaplamalarıyla tamamen çelik. Gündüz ve gece bir endüstri yapısının girişi olduğu duygusunu taşıyan, abartısız ama görkemli, kullanışlı ve etkili.

Banvit Canlı Faaliyetler Yapısı
Çok kısa sürede bitirilip kullanıma geçmesi istenen bir yapıydı. Önce yapım yöntemine karar verdik, sonra tasarıma geçtik. Aralarındaki çarpık ara mekânla birleştirilen ince uzun iki dikdörtgenler prizmasından oluşur. Laboratuvar, toplantı salonu, dinlenme mekânlarıyla kampüs içinde özerk bir yapıdır.