GÜMÜŞHANE KÜLTÜR MERKEZİ
Gümüşhane︎ 2008 ︎ İnşaat alanı: 3.500 m2 ︎ Arazi Alanı: 18.000 m2 ︎ Kültür ︎ Ahmet Korfalı, İbrahim Eyüp, Nevzat Sayın
Kültür merkezi yapmak için tuhaf bir yerdi. Harşit Çayı’nın yatağı içinde, taşkınlarda su basma ihtimali yüksek ve üstelik şehir dışında bir yer belirlenmişti. Şehir içinde olması gerektiğini hatırlatmamıza rağmen değiştirilmedi. Önce DSİ ile taşkın ihtimalini değerlendirdik; bir metreye kadar su yükselebilir bilgisini aldık ve yapıyı ayaklar üzerinde kaldırmaya karar verdik. Ana yol kenarındaki otoparktan derenin karşı kıyısına geçen köprü ve devamındaki yol, hem arazi koşulları hem de birbirine bağlandıkları noktalarla ilgili olarak düşeyde ve yatayda eğik olarak gelip, yapının içinden geçerken çok amaçlı salonun fuayesine açılan giriş salonun yanı sıra lokanta ve atölyeleri de birbirine bağlayan bir ulaşım bandına açılıyor. Bu bant dağın yamacına yerleşmiş bir amfi ve sahnesine ulaşıyor.
            Dağa yaslanan ve dağın içine yerli kayaları düzenleyerek yapılan amfinin dikliği ve yaya yolunun sahne ile seyirci arasından geçişi Bergama Antik Tiyatrosu’nun izleyici, sahne ve yol ilişkisini andırıyor. Yapmaya çalıştığımız şey yörenin geleneksel ahşap ve taş tekniklerinin geliştirilmiş bir yöntemle yeniden değerlendirilmesi olarak düşünülebilir.
            Kadim zamanlardan beri yapılagelmiş fakat unutulmakta olan bir malzeme ve teknolojiye dikkat çekmeye çalıştığımız bir deneme.