Duyurular   Projeler   Medya   NSMH   İletişim 
PULVER CONTA FABRİKASI VE YÖNETİM YAPISI
Gebze/Kocaeli︎ 2020 ︎ İnşaat alanı: 45.000 m2 ︎ Arazi alanı: 15.620 m2 ︎ Endüstri ︎ Nevzat Sayın, Sami Metin Uludoğan


Kuzeyden güneye doğru iki kenarı arasında 16 metre inen arazi olağan koşullarda bir endüstri yapısı için çok cazip sayılmasa da burada çok işimize yaradı. Bir zaman önce 25 m kot farkı olan bir arazideki deneyimlerimizi buraya yansıtarak farklı amaçlarla kullanılacak 5 farklı kottan girebildiğimiz yapı, aynı işletme için olabileceği gibi farklı işletmeler için de kullanılabilecek olanaklara sahip. Her zaman olduğu gibi, endüstri yapılarının da mimarlık meselesi olduğunu aklımızda tutarak, işletme, depo ve yönetim birimlerini bir arada tutan tek kütle çözümünün arazi kullanımı için de, yapı programı için de en kullanışlı çözüm olduğuna vardık. Toplam 47.000 m2’yi bulan kapalı alanlarla, yollar, giriş çıkışlar ve yükleme boşaltma alanları ilişkisi bu tek kütle çözümünü neredeyse kaçınılmaz kıldı. Bu yüzden olası büyüme potansiyelini yapı içinde tutarak, daha sonra yapı eklemek yerine içeride genleşme alanları bıraktık.

İlk yatırım maliyeti yüksek olsa bile, özellikle yapı-arsa ilişkisi sıkışık olan endüstri yapılarında bu çözüm de kullanışlı bir seçenek sayılıyor bizim çözümlerimizde. Hemen her mekânı güncel gereksiniminden daha büyük ama tesisatları açısından donatılmamış olarak inşa ediyor ve ara depolar gibi kullanıyoruz. Farklı amaçlarla kullanılacağı zaman amaca uygun donatarak kullanıma alıyoruz. Kullanışlılık ve iklimsel nedenlerle her cephe kendine özgü bir görünüşe sahip. Bunun sonucunda da nerede ne olduğunu kolaylıkla anlayabileceğimiz, okunaklı, brutal bir kütle etkisi var.