PULVER-ELASTRON FABRİKALARI
Gebze/Kocaeli︎ 1998 ︎ İnşaat alanı: 17.000 m2 ︎ Arazi alanı: 32.000 m2 ︎ Endüstri ︎ Emre Özberk, Mert Eyiler, Nevzat Sayın, Tülay Atabey

Aynı işverene ait olmasına rağmen birbirinden tamamen bağımsız iki fabrika yapısı. Pulver elektrostatik toz boya üretiyor. Elastron ise thermo kauçuk. Her ikisi de gerçek anlamda sanayi yapıları. Üretim makinaları büyük boyutlu ve zaman içinde değişiklik yapılması çok zor olan birimler olduğu için bu konunun en zor yani üretim akışının belirlenmesi ve makina yerleşim düzenine karar verilmesi süreciydi. İşverenin konuya hakimiyeti bu çalışma aşamasının başarılı olmasında çok önemli bir etkendi. Onun yaşayarak vardığı sonuçlarla bizim izleyerek bulduğumuz sonuçların arakesitinde iyi çalışan bir şemaya ulaşabildik.
            Yapım yöntemi olarak prefabrikasyonu önerdik ve öyle de yaptık. Her iki fabrikada da ana gövde betonarme prefabrik elemanlarla inşa edildi. Çatı, +09.00 kotunun üzerindeki imalatlarla başlangıçta tam olarak belirlenemeyen ikincil önemdeki birimler ve "iç yapılar" çelik olarak yapıldı. Yönetim birimlerinde de üretim birimlerinin malzeme ve detayları kismen dönüştürülerek kullanıldı. Enerji ve tesisatla ilgili birimler yapıdan ayrılıp bahçe duvarına bitişik inşa edildi ve ana yapıya galerilerle bağlandı.
            Oldukça sakin görünen bu yapının içi inanılmaz karmaşık. Genel alışkanlık endüstri yapılarında mimara gerek olmadığıdır. Oysa bu yapıya yakından bakınca tam tersini, mimarın en çok bu yapılarda gerekli olduğunu düşünüyoruz.