Duyurular   Projeler   Medya   NSMH   İletişim 

YENİKÖY EVİ
Yeniköy/İstanbul ︎ 2002 ︎ İnşaat alanı: 430 m2 ︎ Arazi alanı: 1.400 m2 ︎ Konut ︎ Ayşegül Uğurlu, Ebru Tabak, Görkem Volkan, İbrahim Eyüp, Mine Ovacık, Neriman Mutlu, Neşe Doğusan, Nevzat Sayın, Onur Eroğuz, Pelin Güley, Serhan Bayık


Aynı dönemde yapılan birçok yapı gibi uluslararası akranlarıyla büyük benzerlikler gösteren, 1957'de yapılmış bir konut yapısının kullanım amacına bağlı olarak değiştirilip, yeniden yapılması gerekiyordu. Tamamen farklı bir yapı çıktı ortaya. Buna rağmen duygusu aynı kaldı: Modern bir hayat için modern bir ev.
            Yola yakın olduğu için giriş cephesi kapalı. Bir yanındaki manolya ağacı ve diğer yanındaki koru nedeniyle yan cepheleri ve boğaza bakan cephe tamamen açık. Giriş kapısı açıldığında boğazla karşılaşılıyor. Alt kattan girildiğinde ise boğaza açılan bahçe bizi karşılıyor. Ön cepheye yan cephenin açıklıkları da eklenince dışından baktığımızda gördüğümüz beyaz kutu içindeyken kaybolup, boşluğa dönüşüyor. Ev güvenli, sarıp sarmalayan bir yapı olmak için sahip olduğu duvarların içinde rahat, keyifli ve hafif bir hayatın olanaklarını barındıran mekânları sunuyor. Geçirgen, birbirine akan mekânlar, kayar duvarlarla bölünüp, farklı kullanımlar için mekânlar oluşturuyor. Bu anlayış evin bütünü için geçerli.
            Gerektiğinde konukların kullanabileceği ikinci yapı, içinde çalışma mekânı da olan küçük bir ev. Büyük evin bütün özelliklerini taşıyor. Çevredeki ağaçların varlığı nedeniyle bahçe sert zemin ve su ile tanımlanıyor. İç içe geçmiş olan yüzme havuzunun ve nilüfer havuzunun yüzeyi parlaklığı ve düzgünlüğü ile bahçeyi alabildiğine genişletip açıyor. Evin, ağaçların, duvarların, gökyüzünün ve rüzgârın sudaki varlığı günün her saatinde değişen görüntüler sunuyor.